About
*** SCROLL DOWN FOR CZECH, ENGLISH, ITALIAN / PHOTO, DISCOGRAPHY, FRIENDS ***
YouTube:
One Way Out (Across the Borders We Build)
Black Water (Songs About Persecution)
Memory Song (Songs About Persecution)
*** ČESKY ***
Oswaldovi
Psychedelic Rock / Inspired by Ancestral & Tuareg Blues / European Folklore
Hudba na albu Across the Borders We Build, které vychází jako gramofonová deska a kazeta na labelu Korobushka Records, se z vlastní podstaty vymyká žánrovým škatulím. Mezi žánry je široce rozkročená a hranice mezi nimi nestaví, ale bezděčně překračuje, což má nakonec vepsané i v názvu – nomen omen tady platí beze zbytku. Je ale jisté, že je to docela dobrodružná věc plná překvapivých objevů, které kapela nerozdává zadarmo, ale jen za předpokladu, že na druhé straně je ochota objevovat. A to je fér.
Nahrávalo se v době covidových uzavírek v opuštěném pražském klubu Underdogsߴ, ve zkušebně na Drutěvě, v bytě v Nuslích i v italském Trevisu. O zvuk alba se kapela postarala spolu s Lukášem Polákem (Orient), mastering je prací Ondřeje Ježka. Poslední drobné dílky skládačky doplnili hostující muzikanti Carlo Veneziano (Julinko, One Dimensional Man a také někdejší člen Oswaldových) a kontrabasista Jan Procházka (mj. Neuvěřitelno).
První, co vás při poslechu nového alba Across the Borders We Build praští do uší, je přítomnost baskytary. Oswaldovi se po několika letech hraní ve dvoučlenné sestavě (Andrea Rottin – kytara, zpěv a Kateřina Malá – bicí, zpěv) rozrostli na trio a novým stálým členem je Adam Šťasta (jinak taky Or, Tábor, Dimitar). To s sebou nese jednak o něco plnější, hutnější zvuk, Podstatnější je ale fakt, že třetí nástroj tady funguje jako svorník, který to celé drží pohromadě a spolu s redukovanou bicí soupravou pomáhá vytvářet svobodnější prostor Andreově kytaře. Ta je vedle jeho excentrického vokálu (kterému Kateřina s Adamem přizpěvují v propracovaných vícehlasech) hlavním trademarkem kapely. Rytmika je maximálně úsporná, účelná, často si vystačí s jedním repetitivním motivem na celé ploše skladby, v případě baskytary je navíc zvukově oholená na dřeň. Rytmus však zůstává dostatečně elastický, aby vždy dotvářel pevný základ roztodivným hudebním nápadů Andrey Rottina, jinak také autora všech textů na desce.
Od poslední desky Oswaldových – desetipalce Songs About Persecution (2017) – uteklo šest let, do kterých se vešlo období intenzivního koncertování po celé Evropě nebo turné po Mexiku. Dalším nepřeslechnutelným znakem alba je jeho žánrová pestrost. Hudební mix kapely do sebe už na předchozím albu, ale i na debutu Bright Lights Showed Them Up (2015), absorboval vlivy psychedelického rocku, tuarežského blues, spaghetti westernových soundtracků, jihoevropského folku i dronového minimalismu. V sedmi skladbách nového alba Across the Borders We Build do něj přibývají častější zneklidňující hlukové pasáže, konají se tu (nejslyšitelněji v písni Earthica) i občasné výlety do tvrdších hudebních žánrů. Naopak v nejpřístupnější skladbě One Way Out kytara kolem minimalistické rytmické kostry „vyšívá“ jemné, melodické vyhrávky, ve kterých jako by byla slyšet ozvěna Beatles někde v období mezi Rubber Soul a The White Album.
Andrea Rottin mimo sólové písničkářské tvorby, na jejíchž základech Oswaldovi vznikli, prošel mnoha různorodými hudebními projekty. Jako bubeník působil v brněnském noise-rockovém duu Dracula Farmers nebo country-bluesových Atlantic Cable. S triem Neuvěřitelno skládá hudbu i živě doprovází řadu němých filmů (mj. Erotikon, Milenky starého kriminálníka nebo Příchozí z temnot). A nejčerstvěji je také členem stylově neuchopitelné kapely Orient. Hudební životopis Kateřiny Malé je podobně košatý: za bubny seděla v novopacké kapele Kaljeka, později hrála s Toddem Nesbittem v projektu Unkilled Worker Machine a v současnosti, stejně jako Adam Šťasta (jinak také již zmínění noise-rockoví Or nebo doom-akustický Dimitar), působí v alternativní folkové kapele Tábor.
(Petr Kalaš)
*** ENGLISH ***
Oswaldovi
Psychedelic Rock / Inspired by Ancestral & Tuareg Blues / European Folklore
“Borders are not places of separation as we have always been told: they are permeable, porous. It is there that changes take place and there that the future is decided. The semiologist Lotman knew this well, as he clearly copied his entire theory of the Semiosphere from the music of Oswaldovi, who live, eat, play on the borders.
How do you appropriate Touareg guitars, polka and Faust without seeming like the classic buffoons that cultural appropriation has taught us to despise? This record is the handbook you need!
A little distortion, the screams of a dying animal and here we are with them on the borders building something more interesting than walls.” (Giuseppe Laricchia)
Oswaldovi are back with their highly anticipated fourth record. This latest offering marks the band’s first collaboration with their new bass player Adam Šťasta (Or, Dimitar, Tábor), and with the Korobushka Records.
Consistently pushing the boundaries of musical genres is Oswaldovi’s trademark, and the new release provides further evidence. Led by Italian song-writer Andrea Rottin (Orient, Neuvěřitelno), the band continues their exploration of various cultural contexts of psychedelia, rock, blues, folklore, and western, but also delve into uncharted territories, adding to a musical experience that continues to transcend conventional categorizations.
Kateřina Malá, percussionist, says time made a difference with the sound of this release. “The record is definitely different in that we finished it in the thick of covid, and since everything was at a standstill, we probably devoted an inordinate amount of time thinking about it.” She also acknowledges the power that came with adding a bass guitar to the line-up.
This was provided by Adam Šťasta, known mostly for his role in the newly defunct noise rock legends Or (Silver Rocket Records), the minimalist, fragile Dimitar, and drone-folk band Tábor (along with Malá) adding an unmissable element to their already dynamic sound. Šťasta’s bass lines serve as a driving force, locking in with the band’s groove and providing a solid foundation for their intricate arrangements. “I perceive my role as a sort of anchor that allows a more uniform shape of the songs, and a bedrock on which Andrea’s peculiar guitar and vocal attacks can then develop.”
The new record by Oswaldovi is a testament to their ability to seamlessly blend disparate genres, creating a musical tapestry that is as captivating as it is innovative. Each track on the album is an adventure in its own right, showcasing their ability to transport listeners to different worlds. Oswaldovi’s trademark fusion of influences provokes listeners with an otherworldly energy, transporting them to the outer reaches of their imagination. The haunting melodies and infectious rhythms evoke a sense of mystery and mysticism, while folklore elements add a touch of nostalgia and cultural richness.
Across the Borders We Build is set to solidify Oswaldovi’s position as one of the most consistent and boundary-pushing bands around. Brace yourselves for another musical journey like no other, as their genre-bending mysticism continues to captivate.
(Todd Nesbitt)
*** ITALIANO ***
Oswaldovi
Psychedelic Rock / Inspired by Ancestral & Tuareg Blues / European Folklore
“I confini non sono i luoghi di separazione di cui ci hanno sempre parlato: sono permeabili, porosi, è lì che avvengono i cambiamenti e lì che si decide il futuro. Lo sapeva bene il semiologo Lotman, che ha palesemente copiato tutta la sua teoria della Semiosfera dalla musica degli Oswaldovi che sui confini, ci vivono, ci mangiano, ci suonano.
Come si fa ad appropriarsi delle chitarre touareg, della polka e dei Faust senza sembrare i classici buffoni che l’appropriazione culturale ci ha insegnato a disprezzare? Questo disco è il prontuario di cui avete bisogno!
Un po’ di distorsioni, le urla di un animale morente ed eccoci con loro a costruire sui confini qualcosa di più interessante dei muri.” (Giuseppe Laricchia)
Gli Oswaldovi sono tornati con il loro nuovo Across the Borders We Build uscito settembre 2023 su Korobushka Records in LP e MC.
Si tratta del primo disco che vede nel gruppo il bassista Adam Šťasta (Or, Dimitar, Tábor)
Gli Oswaldovi tornano con il loro attesissimo quarto disco. Quest’ultimo vede la prima collaborazione della band con il loro nuovo bassista Adam Šťasta (Or, Dimitar, Tábor) e con l’etichetta Korobushka Records.
Oltrepassare costantemente i confini dei generi musicali è il marchio di fabbrica di Oswaldovi, e la nuova uscita ne fornisce un’ulteriore prova. Guidati dal musicista italiano Andrea Rottin (Orient, Neuvěřitelno), la band continua la sua esplorazione di vari contesti culturali di psichedelia, rock, blues, folklore e western, ma si addentra anche in territori inesplorati, aggiungendosi ad un’esperienza musicale che continua a trascendere le categorizzazioni convenzionali.
Kateřina Malá, percussionista, dice che il tempo ha fatto la differenza nel suono di questa versione. “Il disco è decisamente diverso in quanto lo abbiamo terminato nel bel mezzo del covid, e poiché tutto era fermo, probabilmente abbiamo dedicato una quantità eccessiva di tempo a pensarci”. Riconosce anche il potere che deriva dall’aggiunta di un basso alla formazione.
Questo è stato fornito da Adam Šťasta, noto soprattutto per il suo ruolo in formazioni seminali del noise rock ceco Or (Silver Rocket Records), recentemente scomparse, nel fragile e minimalista Dimitar e nella band drone-folk Tábor (insieme a Malá), aggiungendo un elemento imperdibile al loro già suono dinamico. Le linee di basso di Šťasta fungono da forza trainante, agganciandosi al groove della band e fornendo una solida base per i loro intricati arrangiamenti. “Percepisco il mio ruolo come una sorta di ancoraggio che consente una forma più uniforme delle canzoni, e una base su cui poi possono svilupparsi i peculiari attacchi chitarristici e vocali di Andrea.”
Il nuovo disco di Oswaldovi è una testimonianza della loro capacità di fondere perfettamente generi disparati, creando un arazzo musicale tanto accattivante quanto innovativo. Ogni traccia dell’album è un’avventura a sé stante, dimostrando la loro capacità di trasportare gli ascoltatori in mondi diversi. La fusione di influenze tipica di Oswaldovi provoca gli ascoltatori con un’energia ultraterrena, trasportandoli ai confini della loro immaginazione. Le melodie inquietanti e i ritmi contagiosi evocano un senso di mistero e misticismo, mentre gli elementi folcloristici aggiungono un tocco di nostalgia e ricchezza culturale.
Photo
Discography
Oswaldovi – Across the Borders We Build (12″, MC, digital / Korobushka records, 2023)
Oswaldovi – Songs About Persecution (10″, EP, File, MP3, Album / Madcap Collective, MDCP114, 2017)
Oswaldovi & Andrea Rottin / bright lights showed them up (CDr, Album, Ltd, Num / Self-released, 2015)
Andrea Rottin / Nuly (Cass, EP, Ltd, Num / Noise Assault Agency Budweiss, 2014)
Friends